W dniach 16-17 marca 2015 r. w Centrum Szkoleniowym ORE w Sulejówku odbyło się spotkanie konsultacyjne ogólnopolskiej sieci pracowników bibliotek pedagogicznych. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu „System doskonalenia nauczycieli oparty na ogólnodostępnym kompleksowym wspomaganiu szkół”
Celem spotkania było: zapoznanie uczestników z możliwościami działań bibliotek pedagogicznych na rzecz promocji nowoczesnych metod i narzędzi, niezbędnych do realizacji działań edukacyjnych w Bibliotece 2.0 oraz cyfrowej szkole, kierowanych zarówno do nauczycieli jak i uczniów.
Problematyka TIK jest ważna dla wszystkich grup bibliotekarzy, którzy jednoczą siły, by przygotowywać środowisko wewnętrzne i zewnętrzne szkoły do swobodnego i bezpiecznego poruszania się w wirtualnej rzeczywistości i świadomego podejmowania trudu uczenia się przez całe życie.
Konieczne jest rozwijanie kompetencji informacyjnych i medialnych nauczycieli i uczniów oraz poprawienie infrastruktury teleinformatycznej w placówkach oświaty, w tym bibliotekach szkolnych i pedagogicznych. Niebagatelne znaczenie ma również edukowanie nauczycieli w zakresie zapewniania uczniom bezpieczeństwa w Internecie i przeciwdziałania cyberprzemocy.
Spotkanie bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych z ekspertami, było odpowiedzią na potrzeby uczestników Sieci BP i służyło wzmocnieniu ich kompetencji.
Pierwszym ekspertem była Pani Joanna Lizut, pracownik Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie, koordynator projektu „Zagrożenia cyberprzestrzeni-nowe kompetencje pracownika socjalnego".
J.Lizut w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na problem zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz sposoby i metody pracy stosowane przez pracowników służb społecznych i przez nauczycieli w przeciwdziałaniu cyberprzemocy oraz promowaniu właściwych zachowań w świecie wirtualnym.
Kolejnym referującym był Pan dr Grzegorz Gmiterek, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego, którego jednym z obszarów zainteresowań naukowych są Biblioteki 2.0. W swoim wystąpieniu skupił się na praktycznym rozwijaniu kompetencji nauczycieli i uczniów w zakresie wykorzystywania TIK w procesie nauczania uczenia się oraz możliwościach jakie daje Biblioteka 2.0 i narzędzia społecznościowego Internetu, w tym mikroblogi, linkblogi, menedżer bibliografii. Zebrani mając do dyspozycji pracownię komputerową mogli w praktyce zapoznać się z narzędziami Wiki Spaces, dającymi możliwość wspólnego tworzenia projektów internetowych.
Uczestniczki Sieci BP - Pani Anna Płusa i Agata Arkabus z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, które prowadzą szkolenia w zakresie stosowania TIK w procesie dydaktycznym, kierowane do środowisk oświatowych, podzieliły się z uczestnikami Sieci BP informacjami na temat zasad stosowania prawa autorskiego podczas tworzenia materiałów promocyjnych i dydaktycznych. Zachęcały do korzystania z otwartych zasobów edukacyjnych, z których same czerpały podczas przygotowanych przez siebie warsztatów. Podczas ich trwania nauczyciele bibliotekarze Sieci BP, wykonując osobiste prezentacje mieli okazję korzystać z Pixobay, Kahoot, jamando.pl, scholaris.pl:
Spotkanie uzmysłowiło osobom z Sieci BP, które będą zajmować się wspomaganiem szkół wagę i złożoność zagadnień związanych z rozwijaniem umiejętności informacyjnych i medialnych. Zgłębianie tajników TIK przez pracowników książnic pedagogicznych jest gwarantem realizacji zapisów znowelizowanego rozporządzenia w zakresie działania bibliotek pedagogicznych, które mają prowadzić wspomaganie szkół i placówek w realizacji zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, w tym w wykorzystywaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Wszyscy uczestnicy Sieci BP byli zgodni, że w dobie cyfryzacji oświaty zagadnienia związane z wykorzystywaniem TIK w nauczaniu są bardzo istotne dla wszystkich nauczycieli bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych.
Wiele bibliotek ma duże osiągnięcia w promowaniu i doskonaleniu kompetencji informacyjnych i medialnych. Zechciejcie się podzielić osiągnięciami swoich książnic w tym zakresie? Dla wielu wasze dobre praktyki mogą być pomysłami na lokalne działania w środowisku cyfrowych tubylców?
Komentarze
poniedziałek, 13 kwietnia 2015 | Gertruda Kmiecik
poniedziałek, 30 marca 2015 | Barbara Krawczyk