Scenariusz zajęć "Przyroda na wyciągnięcie ręki"
piątek, 14 lutego 2025 |
Rafał Czajkowski |
0 komentarze
Scenariusz zajęć "Przyroda na wyciągnięcie ręki":
Przyroda na wyciągnięcie ręki - scenariusz dla klas: 4-8
Scenariusz zajęć dydaktycznych
Temat: Przyroda na wyciągnięcie ręki
Cele ogólne:
● rozwijanie kompetencji przyrodniczych i ekologicznych;
● rozwijanie wiedzy z zakresu astronomii i fizyki;
● rozwijanie wiedzy teoretycznej i pracznej z zakresu nauk chemicznych;
● rozwijanie umiejętności współpracy w grupie;
● rozwijanie zdolności manualnych;
● rozwijanie umiejętności analizy, syntezy i kategoryzacji;
Cele operacyjne :
● uczeń potrafi poprawnie posługiwać się terminami z zakresu astronimi ,fizyki,
biologii, chemiii, fizyki i geografii;
● uczeń potrafi wymienić planety układu słonecznego;
● uczeń potrafi rozróżnić fikcję (fantasy) od nauki;
● uczeń rozumie czym jest energia kinetyczna i jakie jest jej zastosowanie w
praktyce;
● uczeń rozumie czym jest ekologia i jakie jest jej znaczenie w otaczającej nas
rzeczywistości;
● uczeń potrafi samodzielnie proponować rozwiązania problemów i budować
mapę myśli;
● uczeń zna działanie oczyszczalni ścieków;
● uczeń rozumie czym jest transport międzykomórkowy u roślin i zwierząt;
● uczeń potrafi wymienić składowe podstawowych związków chemicznych oraz
powietrza;
● uczeń potrafi wymienić właściwości podstawowych związków chemicznych;
● uczeń rozumie czym jest barwa i jak powstają poszczególne kolory;
● uczeń potrafi wskazać zjawiska fizyczne, które może obserwować na co
dzień;
● uczeń rozumie i potrafi wyjaśnić czym jest prędkość i ruch jednostajny
prostoliniowy wraz z przykładami;
● uczeń potrafi posługiwać się osią czasu;
● uczeń potrafi wymienić poszczególne ery;
● uczeń rozumie czym jest wędrówka lądów.
Materiały:
● plastikowe butelki
● słomki
● plastelina
● taśma klejąca
● kartoniki
● nożyczki
● płyn do naczyń
● słoiki
● kawa
● mąka
● piasek
● żwir
● herbata
● płatki kosmetyczne
● filtry do kawy
● łyżeczki
● sól
● woda
● rodzynki
● ziemniaki
● barwniki spożywcze
● podgrzewacze
● zapałki
● talerze
● ocet
● bibuła biała
● drożdże
● cukier
● balony
● piłka do koszykówki
● piłka tenisowa
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie:
Rozważania na temat tego co to jest przyroda - jakie wywołuje w młodzieży skojarzenia.
Pogadanka prowadzi do do stworzenia wraz z młodzieżą mapy myśli, zaznaczenia wpływu
człowieka na przyrodę i przyrody na człowieka. Uczniowie sami określają relacje i
zależności.
Materiałem pomocniczym inspirującym dzieci będą wycinki z gazet które zostaną
wkomponowane w mapę myśli na zasadzie kolażu.
Część właściwa:
Prezentacja pięciu nauk, będących składowymi wiedzy o przyrodzie. Wszystko w
oparciu o gry oraz doświadczenia:
● BIOLOGIA
Prowadzący prezentuje kilka produktów z ekologiczną metką.
- Czy można być eko i nie zwariować. Trend “eko” to marketingowy chwyt, czy sposób na
zmianę świata? Dyskusja poprzedzona elementami pracy projektowej i wykorzystaniem
internetu, nauka weryfikacji źródeł. Dyskusja metodą kolorowych kapeluszy;
- Spisanie 10 eko zasad, które zdaniem wszystkich są możliwe do realizacji w ich życiu;
- Stworzenie projektu hasła na koszulkę / koszulki / ekogadżetu;
- Czy bycie eko się opłaca? Mini quiz związany z zagadnieniami ekologicznymi;
- DOŚWIADCZENIE - budujemy filtr wodny;
- Omówienie i wnioski.
● ASTRONOMIA
Czy chciałbyś zostać astronautą?
- Prowadzący pyta jakie kompetencje musi mieć astronauta, dzieli klasę na dwie grupy.
Zadaniem pierwszej jest przygotowanie ogłoszenie o pracę, drugiej CV astronauty;
- Gotowe ogłoszenia wieszane są na tablicy i wspólnie sprawdzamy czy wśród drugiej
grupy znajdą się dobrzy kandydaci;
- Opcjonalnie: film prezentujący astronautę i przygotowanie do wywiadu z nim;
- W ramach podsumowania - materiał filmowy i komentarz prowadzącego. “Dzięki czemu
możliwy jest lot w kosmos?”;
- Popkulturowy quiz wyjaśniający ile nauki jest w lotach i podróżach kosmicznych, które
uczniowie mogli widzieć w filmach i animacjach;
- DOŚWIADCZENIE - “Wylot na orbitę - zbuduj sobie rakietę”;
- Omówienie i wnioski.
● FIZYKA
- Czy fizyka jest częścią życia codziennego, czy można żyć bez fizyki? - dyskusja z mapą
myśli;
- DOŚWIADCZENIE - “fizyk gotuje - po co dodajemy do ciasta drożdże?”;
- Omówienie i wnioski.
- Czym jest prędkość? - Próba stworzenia wspólnej definicji;
- DOŚWIADCZENIE - “Transfer energii - jak rozpędzić piłkę do prędkości światła?”;
- Omówienie i wnioski.
● GEOGRAFIA (NAUKI O ZIEMI)
- Kiedy żyły dinozaury - gra w oparciu o oś czasu;
- DOŚWIADCZENIE - “Wędrówka lądów”;
- Omówienie i wnioski.
● CHEMIA
Chemia - czyli jeden duży eksperyment, wprowadzenie do nauk chemicznych.
- DOŚWIADCZENIE - “Co to jest i jak działa osmoza?”;
- Omówienie i wnioski;
- Chemia wokół nas - czym jest powietrze i skąd w ogóle wiemy, że jest skoro go nie
widać? - mini prezentacja;
- DOŚWIADCZENIE - “Z czego składa się powietrze”;
- Omówienie i wnioski.
- Chemia jako naukowa magia - mini quiz;
- DOŚWIADCZENIE - “Czy ciecz może być twarda? Ciecz nieniutonowska”;
- Omówienie i wnioski;
- Czy barwy są częścią nauki - mini wykład i prezentacja;
- DOŚWIADCZENIE - “Wszystkie kolory światła - przenikanie barw”;
- Omówienie i wnioski.
Zakończenie:
Podsumowanie - Teleturniej grupowy sprawdzający wiedzę z całego dnia.
Komentarze